Starzenie się skóry jest procesem nieuniknionym i nieodwracalnym. Co więcej, dotyczy każdego bez wyjątku. Skóra regularnie eksponowana na światło, po około 25 latach zaczyna przejawiać pierwsze cechy tzw. fotostarzenia. Wraz z upływem czasu pojawiają się pierwsze zmarszczki, przebarwienia, popękane naczynka, a w końcu plamy starcze.
Fotoodmładzanie skóry – wskazania do zabiegu
Procesowi starzenia się skóry towarzyszy obniżenie gęstości kolagenu, utrata odpowiedniego poziomu nawilżenia, jędrności i elastyczności oraz zaburzenia pracy warstwy lipidowej skóry. Jedną z najbezpieczniejszych i najmniej inwazyjnych metod odmłodzenia skóry jest tzw. fotoodmładzanie. Zabieg ten jest polecany szczególnie osobom, które pragną spowolnić proces starzenia się skóry, jak i wszystkim, którzy borykają się ze zmianami naczyniowymi, trądzikiem różowatym, rozszerzonymi porami, rumieniem, a także przebarwieniami posłonecznymi. Metoda ta może być z powodzeniem stosowana również u osób młodych, których skóra ma tendencję do nadmiernego wydzielania sebum, bądź na której pojawiły się pierwsze oznaki posłoneczenego starzenia się skóry.
Niezaprzeczalną zaletą tej metody jest fakt, iż może być ona wykonywana niemal na każdej części ciała – twarzy, szyi, dekolcie, plecach, stopach etc.
Na czym polega zabieg fotoodmładzania skóry?
Zabieg polega na naświetlaniu światłem o niskiej gęstości energii, które rozgrzewa skórę, pobudzając ją do przebudowy, wnika w jej głąb i jest absorbowane przez hemoglobinę lub melaninę. Zaburzony poziom hemoglobiny, odpowiedzialny jest za powstawanie rozszerzonych naczyń i rumienia, zaś melaniny –za powstawanie na skórze przebarwień. Światło lasera odnawia tkanki skóry i pobudza je do produkcji nowych włókien kolagenowych. Dzięki tej metodzie następuje zwężenie porów, spłycenie zmarszczek, a także wygładzenie, rozjaśnienie i ujędrnienie skóry. W przypadku zmian naczyniowych, przebarwień i plam starczych po kilku-kilkunastu dniach od zabiegu następuje ich usunięcie.
Etapy zabiegu
Fotoodmładzanie jest zabiegiem stosunkowo szybkim. Zależnie od obszaru ciała, trwa on zwykle 5-30 minut. W trakcie naświetlania odczuwa się delikatne ciepło, niekiedy pieczenie skóry. Po wykonanym zabiegu należy wstrzymać się z opalaniem na okres około miesiąca. Dodatkowo trzeba pamiętać o tym, by unikać sauny oraz dużego wysiłku fizycznego. W celu przedłużenia trwałości efektu finalnego, należy przynajmniej przez miesiąc pamiętać o systematycznym stosowaniu kremów z wysokimi filtrami, które zabezpieczą skórę przed działaniem promieni słonecznych. Na około 4 tygodnie od zabiegu warto również odstawić kosmetyki zawierające w swoim składzie alkohol.
Jednorazowa wizyta, czy seria zabiegów?
Fotoodmładzanie jest jednym z zabiegów seryjnych. W celu osiągnięcia widocznych efektów należy wykonać serię 3-5 zabiegów, które w widoczny sposób zmniejszą bruzdy i spłycą zmarszczki mimiczne, a także poprawią owal twarzy, koloryt i sprężystość skóry. Zabieg należy powtarzać co 3-5 tygodni.
Przeciwwskazania
- ciąża i karmienie piersią
- stan zapalny skóry, nasilony trądzik
- świeża opalenizna
- leki (retinoidy) i zioła światłouwrażliwiające (np. dziurawiec, nagietek, skrzyp, bratek)
- miesiączka
- skłonność do bliznowacenia i przebarwień
- zaburzenia krzepliwości krwi lub leki obniżające krzepliwość krwi np. aspiryna
- cukrzyca, hemofilia
- świeża opalenizna (słońce, kremy brązujące, solarium)
- przyjmowanie antybiotyków – odstawić na 4 tyg. przed zabiegiem
- choroby skóry – bielactwo, łuszczyca, liszaj itp.
- opryszczka
- zabiegi złuszczające – należy zaprzestać stosowania na 4 tyg. przed zabiegiem
- epilepsja
- nowotwory, guzy
- wirus HIV, AIDS
- choroby hormonalne
- spożycie alkoholu – 24H przed zabiegiem